After weeks of campaigning and canvassing, voters have had their say at the polls and counting of the #GE2020 votes has been completed.

#GE2020

We now know which TDs will represent us in the next Dáil.

Fianna Fáil is the largest party with 38 seats, followed by Sinn Féin on 37 and Fine Gael on 35.

Independent TDs have taken 19 seats, the Green Party is on 12, Labour and the Social Democrats have secured six each, Solidarity/People Before Profit has five, and Aontú and Independents4Change have one each.

However it’ll take a while to work out who’ll form the next government as no party has a majority and even two parties together can’t reach the magic number of 80 seats needed for a majority.

That means at least three parties will be needed to put together a government and negotiations are starting to try to make that happen.

Below is the full list of elected TDs, broken it down by constituency, first listing the ones to which we broadcast.

===

Cavan-Monaghan

Matt Carthy, Sinn Féin (elected on first count).

Heather Humphreys, Fine Gael (elected on first count).

Pauline Tully, Sinn Féin (elected on the second count).

Brendan Smith, Fianna Fáil (elected on the eleventh count).

Niamh Smyth, Fianna Fáil (elected on the twelfth count).

===

Donegal

Pearse Doherty, Sinn Féin (elected on first count).

Pádraig MacLochlainn, Sinn Féin (elected on first count).

Joe McHugh, Fine Gael (elected on ninth count).

Thomas Pringle, Independent (elected on ninth count).

Charlie McConalogue, Fianna Fáil (elected on ninth count).

===

Galway East

Seán Canney, Independent (elected on seventh count).

Ciaran Cannon, Fine Gael (elected on eighth count).

Anne Rabbitte, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Galway West

Eamon Ó Cuív, Fianna Fáil (elected on eighth count).

Noel Grealish, Independent (elected on eighth count).

Mairéad Farrell, Sinn Féin (elected on eighth count).

Catherine Connolly, Independent (elected on twelfth count).

Hildegarde Naughton, Fine Gael (elected on thirteenth count).

===

Kildare North

Catherine Murphy, Social Democrats (elected on third count).

Réada Cronin, Sinn Féin (elected on the sixth count).

Bernard Durkan, Fine Gael (elected on the sixth count).

James Lawless, Fianna Fáil (elected on the sixth count).

===

Kildare South

Seán Ó’Fearghaíl, Fianna Fáil (automatically returned to the Dáil after serving as Ceann Comhairle in the last government).

Patricia Ryan, Sinn Féin (elected on sixth count).

Martin Heydon, Fine Gael (elected on eighth count).

Cathal Berry, Independent (elected on eighth count).

===

Laois-Offaly

Brian Stanley, Sinn Féin (elected on first count).

Barry Cowen, Fianna Fáil (elected on eighth count).

Charlie Flanagan, Fine Gael (elected on tenth count).

Carol Nolan, Independent (elected on the eleventh count).

Sean Flemming, Fianna Fáil (elected on the eleventh count).

===

Longford-Westmeath

Sorca Clarke, Sinn Féin (elected on first count).

Joe Flaherty, Fianna Fáil (elected on tenth count).

Peter Burke, Fine Gael (elected on tenth count).

Robert Troy, Fianna Fáil (elected on tenth count).

===

Louth

Imelda Munster, Sinn Féin (elected on first count).

Ruairí Ó’Murchú, Sinn Féin (elected on first count).

Ged Nash, Labour (elected on tenth count).

Fergus O’Dowd, Fine Gael (elected on tenth count).

Peter Fitzpatrick, Independent (elected on tenth count).

===

Mayo

Michael Ring, Fine Gael (elected on first count).

Rose Conway-Walsh, Sinn Féin (elected on first count).

Alan Dillon, Fine Gael (elected on seventh count).

Dara Calleary, Fianna Fáil (elected on seventh count).

===

Meath East

Darren O’Rourke, Sinn Féin (elected on second count).

Helen McEntee, Fine Gael (elected on seventh count).

Thomas Byrne, Fianna Fáil (elected on seventh count).

===

Meath West

Johnny Guirke, Sinn Féin (elected on first count).

Peadar Tóibín, Aontú (elected on sixth count).

Damien English, Fine Gael (elected on sixth count).

===

Roscommon-Galway

Michael Fitzmaurice, Independent (elected on first count).

Denis Naughten, Independent (elected on fifth count).

Claire Kerrane, Sinn Féin (elected on the sixth count).

===

Sligo-Leitrim

Martin Kenny, Sinn Féin (elected on first count).

Marian Harkin, Independent (elected on fourteenth count).

Marc McSharry, Fianna Fáil (elected on fifteenth count).

Frank Feighan, Fine Gáel (elected on fifteenth count).

===

Other constituencies:

===

Carlow-Kilkenny

Kathleen Funchion, Sinn Féin (elected on first count).

John McGuinness, Fianna Fáil (elected on sixth count).

John Paul Phelan, Fine Gael (elected on the eighth count).

Jennifer Murnane O’Connor, Fianna Fáil (elected on the eighth count).

Malcolm Noonan, Green Party (elected on the tenth count).

===

Clare

Michael McNamara, Independent (elected on tenth count).

Violet Anne Wynne, Sinn Féin (elected on tenth count).

Cathal Crowe, Fianna Fáil (elected on tenth count).

Joe Carey, Fine Gael (elected on tenth count).

===

Cork East

Pat Buckley, Sinn Féin (elected on first count).

Seán Sherlock, Labour (elected on eighth count).

David Stanton, Fine Gael (elected on eighth count).

James O’Connor, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Cork North-Central

Thomas Gould, Sinn Féin (elected on first count).

Pádraig O’Sullivan, Fianna Fáil (elected on twelfth count).

Colm Burke, Fine Gael (elected on fourteenth count).

Mick Barry, Solidarity/People Before Profit (elected on fourteenth count).

===

Cork North-West

Michael Creed, Fine Gael (elected on fifth count).

Micheal Moynihan, Fianna Fáil (elected on fifth count).

Aindrias Moynihan, Fianna Fáil (elected on fifth count).

===

Cork South-Central

Donnchadh Ó’Laoghaire, Sinn Féin (elected on first count).

Micheál Martin, Fianna Fáil (elected on sixth count).

Simon Coveney, Fine Gael (elected on eighth count).

Michael McGrath, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Cork South-West

Michael Collins, Independent (elected on first count).

Christopher O’Sullivan, Fianna Fáil (elected on eighth count).

Holly Cairns, Social Democrats (elected on eighth count).

===

Dublin Bay North

Denise Mitchell, Sinn Féin (elected on first count).

Richard Bruton, Fine Gael (elected on tenth count).

Cian O’Callaghan, Social Democrats (elected on fourteenth count).

Aodhán Ó’Riordáin, Labour Party (elected on fourteenth count).

Seán Haughey, Fianna Fáil (elected on fourteenth count).

===

Dublin Bay South

Eamon Ryan, Green Party (elected on first count).

Chris Andrews, Sinn Féin (elected on eighth count).

Eoghan Murphy, Fine Gael (elected on eighth count).

Jim O’Callaghan, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Dublin Central

Mary Lou McDonald, Sinn Féin (elected on first count).

Neasa Hourigan, Green Party (elected on ninth count).

Paschal Donohoe, Fine Gael (elected on ninth count).

Gary Gannon, Social Democrats (elected on ninth count).

===

Dublin Fingal

Louise O’Reilly, Sinn Féin (elected on the first count).

Joe O’Brien, Green Party (elected on eighth count).

Darragh O’Brien, Fianna Fáil (elected on eighth count).

Alan Farrell, Fine Gael (elected on eleventh count).

Duncan Smith, Labour Party (elected on twelfth count).

===

Dublin Mid-West

Eoin Ó Broin, Sinn Féin (elected on first count).

Mark Ward, Sinn Féin (elected on second count).

Emer Higgins, Fine Gael (elected on ninth count).

Gino Kenny, Solidarity- People Before Profit (elected on ninth count)

===

Dublin North-West

Dessie Ellis, Sinn Féin (elected on first count).

Róisín Shortall, Social Democrats (elected on fourth count).

Paul McAuliffe, Fianna Fáil (elected on sixth count).

===

Dublin Rathdown

Catherine Martin, Green Party (elected on fifth count).

Richard Neale, Fine Gael (elected on eighth count).

Josepha Madigan, Fine Gael (elected on eighth count).

===

Dublin South-Central

Aengus Ó Snodaigh, Sinn Féin (elected on first count).
Brid Smith, Solidarity- People Before Profit (elected on second count).
Patrick Costello, Green Party (elected on sixth count).
Joan Collins, Independents4Change (elected on sixth count).

===

Dublin South-West

Seán Crowe, Sinn Féin (elected on first count).

Paul Murphy, Solidarity/People Before Profit (elected on eighth count).

Colm Brophy, Fine Gael (elected on tenth count).

Francis Noel Duffy, Green Party (elected on eleventh count).

John Lahart, Fianna Fáil (elected on eleventh count).

===

Dublin West

Paul Donnelly, Sinn Féin (elected on first count).

Leo Varadkhar, Fine Gael (elected on fifth count).

Jack Chambers, Fianna Fáil (elected on sixth count).

Roderic O’Gorman, Green Party (elected on sixth count).

===

Dún Laoghaire

Richard Boyd Barrett, Solidarity- People Before Profit (elected on first count).

Ossian Smyth, Green Party (elected on sixth count).

Jennifer Carroll MacNeill, Fine Gael (elected on eighth count).

Cormac Devlin, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Kerry

Michael Healy-Rae, Independent (elected on first count).

Pa Daly, Sinn Féin (elected on first count).

Brendan Griffin, Fine Gael (elected on sixth count).

Danny Healy-Rae, Independent (elected on sixth count).

Norma Foley, Fianna Fáil (elected on eighth count).

===

Limerick City

Maurice Quinlivan, Sinn Féin (elected on first count).

Willie O’Dea, Fianna Fáil (elected on second count).

Kieran O’Donnell, Fine Gael (elected on eighth count).

Brian Leddin, Green Party (elected on ninth count).

===

Limerick County

Niall Collins, Fianna Fáil (elected on fourth count).

Patrick O’Donovan, Fine Gael (elected on fifth count).

Richard O’Donoghue, Independent (elected on sixth count).

===

Tipperary

Michael Lowry, Independent (elected on first count).

Mattie McGrath, Independent (elected on eighth count).

Martin Browne, Sinn Féin (elected on eighth count).

Alan Kelly, Labour (elected on ninth count).

Jackie Cahill, Fianna Fáil (elected on ninth count).

===

Waterford

David Cullinane, Sinn Féin (elected on first count).

Mary Butler, Fianna Fáil (elected on seventh count).

Matt Shanahan, Independent (elected on seventh count).

Marc Ó Cathasaigh, Green Party (elected on seventh count).

===

Wexford

Johnny Mythen, Sinn Féin (elected on first count).

Brendan Howlin, Labour (elected on eighth count).

Verona Murphy, Independent (elected on eleventh count).

James Browne, Fianna Fáil (elected on eleventh count).

Paul Kehoe, Fine Gael (elected on eleventh count).

===

Wicklow

John Brady, Sinn Féin (elected on first count).

Jennifer Whitmore, Social Democrats (elected on fourteenth count).

Simon Harris, Fine Gael (elected on fifteenth count).

Stephen Donnelly, Fianna Fáil (elected on fifteenth count).

Steven Matthews, Green Party (elected on fifteenth count).